Senior School Staff

  • Headmaster

    Mr Anthony C Jackson BA (Hons) (Politics & History of the Middle East)
  • Second Master, Deputy Head (Pastoral)

    Mr Martin T Pepper BA (PE)
  • Head of Sixth Form

    Mr David J Cresswell MA (Oxon) (Modern Languages)
  • Deputy Head (Academic)

    Dr Michael R Truss FRAS PhD (Theoretical Astrophysics); MPhys (Oxon) (Physics)

Teachers

  • Music

    Mrs Michelle M Abela BA, LLCM, ALCM
  • Geography

    Mr Charles H Alderson BSc
  • PE

    Mrs Alison Armstrong BEd
  • Head of Art

    Mrs Kate R Baptist BA
  • Head of Design & Technology

    Mr Alan M Beaty BSc
  • English, History & Classics

    Mrs Erin E Beaty BA
  • Head of Economics & Business Studies

    Mr Gary Bishop BA
  • Head of Physics

    Mr Christopher Butler MSc, MA
  • PE

    Miss Tanya Broadbent BA
  • Biology

    Miss Johneena Brown BSc (Hons)
  • ICT

    Miss Judith Brown MSc
  • PE

    Mrs Lesley Burgess BEd
  • Religious Studies

    Mrs Sheila Butler BA
  • Head of Chemistry

    Dr Ian M Butterfield PhD, BSc
  • History & Politics

    Mrs Andrea J Campbell BA
  • Biology

    Mrs Caroline E Connor BSc
  • Business Studies & ICT

    Mr Nick J Connor BA
  • Chemistry

    Dr Kevin B Cosstick JP, PhD, BSc
  • PE, Head of Games

    Miss Fiona Cover BEd
  • Geography

    Miss Holly L Creevy BA
  • Head of Geography

    Mr David W Dalton MA
  • Director of Music

    Mr Simon Dearsley MA(Cantab), MMus (AnnArbor)
  • Music

    Mr Mick Donnelly FLCM, Cert Ed
  • Physics

    Mr Andy M Dunn MSc, MPhil
  • English, Theatre Studies

    Mr Scott Edward BA
  • English

    Mrs Diana LM Everall BA (Hons)
  • ICT

    Mr Henry W Fairwood BSc
  • Biology

    Mr Samuel S Forsyth BSc
  • Head of Classics

    Mr John D Gedye BA
  • Head of Biology

    Mrs Rebecca K Gibson MSc, BSc
  • Head of English

    Mrs Amanda M Gorman BA (Hons)
  • History

    Mr Daniel S Gorman BA (Hons)
  • English

    Miss Katie S Harpin-Lawrence BA(Hons) ATCL PGCE
  • PE, PSHE

    Miss Olivia J Hovington BA (Hons)
  • Head of History

    Mr Martin P Ince BA
  • Modern Languages

    Mr Allen R Jacobs MA
  • Head of Modern Languages

    Mrs Helen D Kent MPhil, BA
  • Maths

    Mr Alan J Maude BSc
  • Chemistry

    Dr Elaine E McDermott PhD, BSc
  • PE

    Mr Christopher DM McTurk
  • PE

    Mr Luke D Monument BSc
  • Chaplain & History

    The Revd Darren R Moore MA, BD
  • Classics

    Dr Sebastian T Nichols PhD
  • Head of Maths

    Mr Mike H Nicholson BSc, BA
  • EAL

    Mrs Lucie Nicholson Mgr, Dip Trans, MCIL, DPSI
  • Design & Technology

    Mr Philip C Oakley MSc
  • Music

    Mr Alan Owens LLCM
  • Modern Languages

    Mrs Carrie J Riley MA
  • Religious Studies & Classics

    Mrs Rachel A Romano
  • Art

    Mrs Sarah L Rothwell MA
  • Librarian & Head of Careers

    Mrs Caroline L Shovlin BA, ALA
  • Head of Religious Studies & Psychology

    Miss Caroline J Snaith MA, LLB
  • Modern Languages

    Mr Sandy Still BA
  • Modern Languages

    Mr Steven J Tomlinson BA
  • Maths

    Mr Neil Toyne BSc
  • Maths

    Mr Ben C Usher BSc
  • Physics

    Dr David S Walton PhD
  • Chemistry

    Mrs Janine Wilson MA
  • Strength & Conditioning Coach

    Mr Andy Woodward MSc, BA (Hons)

Learning Support Teachers

  • Head of Learning Support

    Mrs Judith A Gibbons BA (Hons)
  • Learning Support

    Mr David Blackie
  • Learning Support

    Mrs Marilyn Butterworth BEd, Dip. BDA
  • Learning Support

    Mrs Jenny Lee
  • Learning Support

    Dr Ray Lee PhD
  • Learning Support

    Mr Nathan Joy
  • Learning Support

    Mrs Judith L Pepper BSc

Instrumental Music Teachers

  • Piano & Organ

    Mr Simon P Dearsley MA (Cantab), MMus (AnnArbor)
  • Piano

    Mrs Michelle M Abela BA, LLCM, ALCM
  • Fiddle

    Mr Paul Archer
  • Violin

    Mr Martin Bainbridge
  • Piano

    Mrs Sheila E Bainbridge
  • Voice

    Mr Peter T Coulson BA
  • Voice

    Mrs Philippa Dearsley
  • Saxophone

    Mr Mick Donnelly FLCM, Cert. Ed
  • Flute & Saxophone

    Mrs Susan E Ferris GDLM, Dip ABRSM
  • Piano

    Dr Antonina K Lax PhD, MA
  • Saxophone

    Mr Alan Owens LLCM
  • Guitar

    Mr Michael T Shoulder
  • Cello

    Mrs Susan C Webb GBSM
  • Percussion

    Mr Andrew Yeadon

Operations & Finance Office

  • Bursar and Clerk to the Governors

    Mrs Suzanne M Metcalf BA, FCCA
  • Headmaster's PA

    Miss Sylvia I Grey
  • Credit Controller

    Mrs Nicky Hayward
  • Accounts Assistant

    Miss Sophie Jopling
  • Payroll

    Mrs Carolyn McGuinness
  • Senior School Secretary

    Mrs Joanne McGuire
  • Finance Officer

    Mrs Rebecca Metcalf

Development Office

  • Foundation Director

    Mr Christopher S Enticknap
  • Alumni Secretary & Old Barnardians Secretary

    Miss Dorothy Jones
  • Events & Letting Co-ordinator

    Mrs Judith L Pepper BSc
  • Registrar

    Mrs Jo Barkes
  • Marketing & Communications

    Mr Andy Farrell

Medical Centre

  • Medical Officer

    Dr Robert Carter BM ChB, FRCGP
  • School Nurse

    Mrs Catherine Bainbridge RGN
  • School Counsellor

    Mrs Donna J Thirling BA, SAC Dip

Matrons

  • York House Matron

    Miss Jan Brown
  • Northumberland House Matron

    Miss Jan Brown
  • Longfield House Matron

    Mrs Toni Flack
  • Housemother of Old Courts

    Miss Dorothy Jones
  • Old Courts Matron

    Mrs Leeza-Jayne Stewart

Combined Cadet Force

  • Commanding Officer

    Major Caroline E Connor
  • SSI WO1

    Martyn G Lewis